„FOMO”

Czy prawdą jest, że nowoczesne technologie uzależniają oraz powodują, że zanikają bezpośrednie relacje międzyludzkie i uczucia ?

Moim zdaniem nowoczesne technologie są bardzo uzależniające, działają dokładnie tak jak narkotyk. Bardzo dobrze przedstawiono tę problematykę w spektaklu tanecznym w wykonaniu uczestników Studia Tańca Nowoczesnego Arabeska w Pałacu Młodzieży. Widowisko obejrzałam z grupą rówieśników z klasy III A i III B gimnazjum w dniu 28 września 2018 roku.

Przedstawienie pokazuje, jak spotkanie ze znajomymi, którzy patrzą w telefon i są bardziej zainteresowani życiem wirtualnym niż rzeczywistym, przeradza się w twór niedorzeczny, absurdalny.

Poza tym nadmierne korzystanie z portali społecznościowych, na przykład Facebook, Instagram, Snapchat ,Twitter itd. utrudnia nam nawiązywanie nowych znajomości w prawdziwym życiu.

Bohaterom widowiska towarzyszy także strach przed utratą jakiegoś wydarzenia, wiadomości, tego, że może ich coś ominąć. Sprawdzanie co chwilę telefonu i te pytania w naszej głowie ” Może to coś ważnego ? Może jakieś ważne wydarzenie ? Może ktoś dał mi ” like ”, ” skomentował moje nowe zdjęcie? ”

W świecie wirtualnym chcemy pochwalić się tym, gdzie byliśmy, z kim byliśmy i kiedy oraz nawet tym, co jedliśmy. Dlatego wrzucamy do sieci zdjęcia, np. z wakacji, weekendu czy imprezy. Wrzucamy także fotografie tego, co zjedliśmy i oznaczamy się, gdzie aktualnie jesteśmy. Młodzi aktorzy z wyczuciem oddali towarzyszące nam emocje.

Internet utrudnia nam koncentrację. Takim przykładem może być choćby odrabianie lekcji. Fakt, że nie mamy aktualnie telefonu w ręku, nie oznacza, że o nim nie myślimy. O tym, co się teraz dzieje na portalach społecznościowych, może ktoś coś nowego wrzucił? Wykonawcom, miotającym się w histerycznym tańcu, towarzyszy głośna i przejmująca muzyka.

Z całą pewnością widowisko potwierdza, że niemożliwa jest wręcz ucieczka przed technologią, która jest na tak wysokim poziomie rozwoju. Bądźmy jednak mądrymi jej użytkownikami, nie pozwólmy, aby mały przedmiot ze szklanym ekranem zawładnął naszym życiem.

Alicja Napora, ucz. klasy III B gimnazjum w ZSO nr 3 w Katowicach

Wielkość czcionki
Kontrast

 

 

Informacja dla kandydatów

Prosimy aby przed elektroniczną rekrutacją wyczyścili państwo ciasteczka
(historię przeglądania) w państwa przeglądarkach.