4 października 2018

Klasy integracyjne

Celem kształcenia młodzieży w klasach integracyjnych jest nauczanie i wychowanie uczniów zdrowych i niepełnosprawnych w ramach szkoły ogólnodostępnej poprzez uczenie wzajemnej tolerancji, wrażliwości i poszanowania praw innych. W klasie takiej w sposób naturalny, w środowisku rówieśników, przebiega integracja młodzieży zdrowej i z różnego typu dysfunkcjami, np. niedowidzącej, niedosłyszącej, z ograniczeniami ruchu itp.

       W klasie integracyjnej uczy się od 15 do 20 uczniów, w tym od 3 do 5 o specjalnych potrzebach edukacyjnych, którzy otrzymują pomoc nauczyciela wspierającego. Osoby zakwalifikowane jako integracyjne muszą mieć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Niekwestionowanymi zaletami uczęszczania do klasy integracyjnej jest możliwość pobierania nauki w niewielkim liczebnie zespole, nauczenie się współodczuwania, tolerancji, otwartości na innych poprzez oddziaływanie na uczucia i wyobraźnię oraz kształtowanie postaw prospołecznych w stosunku do osób niepełnosprawnych i słabszych. W naszym liceum klasa tego typu została po raz pierwszy utworzona w roku szkolnym 2010/11.

A oto charakterystyka oddziału napisana przez jej przewodniczącego:

„Spróbuję przybliżyć Wam ludzi i osobowości, jakie tu spotkacie.

 W naszej klasie jest sporo ciekawych ludzi, spośród których najbardziej wyróżniają się koledzy Iwo i Adrian. Największe wesołki i rozrabiaki. Ciągle z siebie żartują, zaczepiają, zrzucają sobie rzeczy z ławki, ale to tak po przyjacielsku, a my mamy ubaw po pachy. Są też dwaj sportowcy Grzegorz i Mateusz, dla których piłka jest jak siostra, a boisko jak drugi dom. Zawsze trzymają się razem. Jest też Robert, który ćwiczy muay-thai i zawsze jest chętny do rozmowy.

Może wam się wydawać, że są parą, bo chodzą wszędzie razem, ale to tylko pozory, a mowa o Darku i Paulinie. Także zawsze razem trzymają się Klaudia i Mikołaj. Powiedzmy o bardzo ciekawej osobistości – Krzysiu, którego poznacie po tym, że przerwy spędza ze swoją dziewczyną – Agnieszką (nie z naszej klasy) oraz po tym, że często biega po korytarzu gwałtownie gestykulując. Mamy też Pawła, który za dużo nie mówi, z tego powodu, że po prostu jest nieśmiały. Do naszej klasy chodzi też Rysiu, który także jest małomówny, ale jak coś powie to ciekawie i na temat. Razem w ławce, razem na korytarzu, to dwie przyjaciółki – Karolina i Marta, po prostu nierozłączne. Kamil zawsze rozgadany, zawsze wesoły, zawsze uśmiechnięty i codziennie w innej koszuli. Z nim można się pośmiać i pogadać o wszystkim…, no prawie. Artur zawsze zagada, zawsze powie coś ciekawego, głównie o swoim ulubionym zespole FIRMA JP. Ciekawie jest z Pauliną J. Nasza skarbnik potrafi upomnieć się o swoje i zawsze z uśmiechem na twarzy. Dagmara – jasne blond włosy i szczery śmiech, z każdym się dogada, z każdym znajdzie wspólny temat. Kasia, hmm ona do wszystkich by się przytulała, ale to pewnie dlatego, że tak bardzo nas lubi. No i na koniec ja – Mateusz – przewodniczący. Zawsze zainteresuję się czy ktoś jest smutny albo źle się czuje, a poza tym to uśmiechnięty przez cały dzień, jak zresztą prawie cała nasza klasa. Jak pewnie zauważyliście, u nas nie ma „smutasów”, każdy uśmiechnięty, każdy chętny do rozmowy z innymi ludźmi. I to na razie by było na tyle.”

Jeśli jesteś osobą empatyczną i uważasz, że człowiek tyle jest wart, ile daje z siebie innym, wolisz przebywać w niewielkim, kameralnym i zżytym gronie, w przyszłości chciałbyś studiować kierunki pedagogiczne lub psychologiczne, oddział integracyjny umożliwi Ci samorealizację we wszystkich tych obszarach!

 

Wielkość czcionki
Kontrast

 

 

Informacja dla kandydatów

Prosimy aby przed elektroniczną rekrutacją wyczyścili państwo ciasteczka
(historię przeglądania) w państwa przeglądarkach.