4 października 2018

Klasy integracyjne

Celem kształcenia młodzieży w klasach integracyjnych jest nauczanie i wychowanie uczniów zdrowych i niepełnosprawnych w ramach szkoły ogólnodostępnej poprzez uczenie wzajemnej tolerancji, wrażliwości i poszanowania praw innych. W klasie takiej w sposób naturalny, w środowisku rówieśników, przebiega integracja młodzieży zdrowej i z różnego typu dysfunkcjami, np. niedowidzącej, niedosłyszącej, z ograniczeniami ruchu itp.

W klasie integracyjnej uczy się od 15 do 20 uczniów, w tym od 3 do 5 o specjalnych potrzebach edukacyjnych, którzy otrzymują pomoc nauczyciela wspierającego. Osoby zakwalifikowane jako integracyjne muszą mieć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Niekwestionowanymi zaletami uczęszczania do klasy integracyjnej jest możliwość pobierania nauki w niewielkim liczebnie zespole, nauczenie się współodczuwania, tolerancji, otwartości na innych poprzez oddziaływanie na uczucia i wyobraźnię oraz kształtowanie postaw prospołecznych w stosunku do osób niepełnosprawnych i słabszych. W naszym liceum klasa tego typu została po raz pierwszy utworzona w roku szkolnym 2010/11.

A oto charakterystyka oddziału napisana przez jej przewodniczącego:

„Spróbuję przybliżyć Wam ludzi i osobowości, jakie tu spotkacie.

W naszej klasie jest sporo ciekawych ludzi, spośród których najbardziej wyróżniają się koledzy Iwo i Adrian. Największe wesołki i rozrabiaki. Ciągle z siebie żartują, zaczepiają, zrzucają sobie rzeczy z ławki, ale to tak po przyjacielsku, a my mamy ubaw po pachy. Są też dwaj sportowcy Grzegorz i Mateusz, dla których piłka jest jak siostra, a boisko jak drugi dom. Zawsze trzymają się razem. Jest też Robert, który ćwiczy muay-thai i zawsze jest chętny do rozmowy.

Może wam się wydawać, że są parą, bo chodzą wszędzie razem, ale to tylko pozory, a mowa o Darku i Paulinie. Także zawsze razem trzymają się Klaudia i Mikołaj. Powiedzmy o bardzo ciekawej osobistości – Krzysiu, którego poznacie po tym, że przerwy spędza ze swoją dziewczyną – Agnieszką (nie z naszej klasy) oraz po tym, że często biega po korytarzu gwałtownie gestykulując. Mamy też Pawła, który za dużo nie mówi, z tego powodu, że po prostu jest nieśmiały. Do naszej klasy chodzi też Rysiu, który także jest małomówny, ale jak coś powie to ciekawie i na temat. Razem w ławce, razem na korytarzu, to dwie przyjaciółki – Karolina i Marta, po prostu nierozłączne. Kamil zawsze rozgadany, zawsze wesoły, zawsze uśmiechnięty i codziennie w innej koszuli. Z nim można się pośmiać i pogadać o wszystkim…, no prawie. Artur zawsze zagada, zawsze powie coś ciekawego, głównie o swoim ulubionym zespole FIRMA JP. Ciekawie jest z Pauliną J. Nasza skarbnik potrafi upomnieć się o swoje i zawsze z uśmiechem na twarzy. Dagmara – jasne blond włosy i szczery śmiech, z każdym się dogada, z każdym znajdzie wspólny temat. Kasia, hmm ona do wszystkich by się przytulała, ale to pewnie dlatego, że tak bardzo nas lubi. No i na koniec ja – Mateusz – przewodniczący. Zawsze zainteresuję się czy ktoś jest smutny albo źle się czuje, a poza tym to uśmiechnięty przez cały dzień, jak zresztą prawie cała nasza klasa. Jak pewnie zauważyliście, u nas nie ma „smutasów”, każdy uśmiechnięty, każdy chętny do rozmowy z innymi ludźmi. I to na razie by było na tyle.”

Jeśli jesteś osobą empatyczną i uważasz, że człowiek tyle jest wart, ile daje z siebie innym, wolisz przebywać w niewielkim, kameralnym i zżytym gronie, w przyszłości chciałbyś studiować kierunki pedagogiczne lub psychologiczne, oddział integracyjny umożliwi Ci samorealizację we wszystkich tych obszarach!

Informacja dla kandydatów

(historię przeglądania) w państwa przeglądarkach.